Andalusie cestopis

Andalusie se táhne při pobřeží Středozemního moře a Atlantického oceánu. Nabízí nádherné přírodní scenérie, nespočet historických památek a typický jižanský temperament. Navštívili jsme Andalusii na čtyři dny a nyní se před svojí návštěvou můžete inspirovat naší cestou. 
Pokud hledáte odpovědi na otázky typu:

Co vidět v Andalusii
Kde bydlet, jak v Andalusii cestovat a jaké jsou ceny…čtěte dál. 

1.den
Málaga

Málaga je přístavním a druhým největším městem Andalusie.
Historie tu na nás dýchá ze všech stran a my jsme si udělali jeden den na projití toho, co nás láká nejvíc.

Málaga – co vidět

Gibralfaro viewpoint  
Ideální místo pokud chcete mít výhled na přístav a dominantu města La Malagueta Bullring. Výšlap je nenáročný po hezké cestě, která vás kromě vyhlídek zavede až ke vstupu na Castillo Gibralfaro. Za vstup zaplatíte 3.50euro


Teatro Romano de
Málaga

Staré divadlo v historické části města, které připomíná Římskou přítomnost. Divadlo je vidět z ulice, nemusíte platit vstup a na místě bylo jen pár lidí.


Museo Casa Natal de Picasso

Pokud rádi malujete, nebo máte rádi malířské umění, navštivte Museum Pabla Piccasa. Jeho rodný dům najdete na náměstí Plaza de la Merced. My jsme uvnitř nebyli, ale i tak se nám náměstí líbí a navíc se dá levně najíst (pokud máte rádi Kebab) v A la TURCA Pizza kebab.
Větší museum pak najdete v 
Picasso Museum Málaga. Je nedaleko v neděli v podvečer je vstup zadarmo!


Catedral de la Encarnación de Málaga

Velkolepá katedrála jak z venku, tak zevnitř. Vstupné je 6euro a pokud máte tyto stavby rádi, nebudete litovat. Za 10euro se můžete podívat až na věž a mít krásný výhled na město. Katedrálu můžete obdivovat ale i ze spodu, dát si v její blízkosti kávičku a budete také spokojení. 


Tejeringo’s Coffee

Opravdu výtečná kavárna s perfektní kávou a dobrými místními pokrmy.
Pokud budete ve městě ráno, je ideálním místem pro snídani. Příjemné prostředí, nedaleko centra a v blízkosti Lidlu, u kterého můžete zaparkovat 🙂 

Málaga není tak hojně navštěvována jako třeba Barcelona a je to dobře. Stále si zachovává svojí autentičnost, lidé jsou zde příjemní a zabavíte se tu klidně i na více dní. Ať už budete trávit čas po památkách, návštěvou botanické zahrady nebo odpočívat na jedné z městských pláží.

2.den
Ronda, Júzcar, Gibraltar


Ronda

Ronda se nachází přibližně 100km od Málagy a tak sem míříme ještě večer, ať si užijeme večerní atmosféru romantického města a zároveň vidíme jeho dominantu – tedy most spojující dvě části města.

Ronda – most

Ve městě je dost draho a odpovídá tomu především cena ubytování. Pokud jste autem, můžete přespat v něm a ideální místo je na plácku přímo pod mostem! 🙂 Parkuje tam několik aut se stejným úmyslem. Všude kolem je klid a ráno jste u cíle většiny turistů jako první.

Město procházíme během pár hodin.
Za bílého dne je velmi hezký výhled z
Mirador de Aldehuela

Na Plaza del Socorro byla v roce 1918 poprvé spatřena andaluská vlajka.
A protože jih Španělska je spjat s koridou, mají jednu i tady a patří dokonce k nejstarším ve Španělsku. Jednou ročně se zde koná slavný býčí zápas Corrida Goyesca. Pro mírnější povahy je v aréně museum. 

Mirador de Aldehuela

Júzcar – šmoulí vesnička

Naším dalším cílem je šmoulí vesnička – Júzcar
Ano, úplně vše je tady modré. Domky, schody, lavičky…

Zajímavostí je, že po nátěru na modrou barvu v roce 2011, navštívilo vesnici dle odhadů 95 000 turistů během půl roku. Do té doby jí vidělo ani ne deset tisíc turistů ročně.
Přesto jsme na místě potkali jen málo lidí a jestli pojedete z Rondy, určitě se zastavte. Je to 24km.

Gibraltar

Pokud chcete navštívit během jednoho dne dvě země a nebo se dostat ze Španělska do Velké Británie během pěti minut, navštivte Gibraltar.

Gibraltar je území spojeného království, ležící na jihu Pyrenejského poloostrova. Předpokládáme, že turisty sem táhne především Rock of Gibraltar, kde žije desítky opic makak. Pokud neplánujete cestu do střední či jižní Ameriky, Etiopie, Indie nebo Jihovýchodní Asie či Afriky, těžko je budete jinde v Evropě hledat. 

Až Vám budou nutit transport nahoru za 18euro a nebo lanovku za 20euro, běžte raději pěšky, pokud můžete. Cestou potkáte několik opic, máte na vše kolik chcete času a procházka s tak krásným výhledem na moře je nezapomenutelná. 
Rock of Gibraltar má několik vyhlídek a najdete nahoře i museum či houpací most. Cestou nahoru potkáte branku se závorou, kde si koupíte vstup za 7Euro. Vezměte si tam mapku, ať o nic nepřijdete.

Rock of Gibraltar map

Zaujmout by Vás jistě mohla hlavní městská promenáda podél celé hory. Je zde plno restaurací, stánků, pouličních vystoupení a bují to zde životem. 
Pro fanoušky letectví je zajímavé tamní letiště, jehož runway protíná hlavní silniční tepnu a je označování za nejnebezpečnější letiště v Evropě.

Pokud se Vám nepodaří zaparkovat na žádném volném místě před hranicemi, můžete využít parkoviště Parking Santa Bárbara.  Cenově vychází na necelá 2eura na hodinu nebo 15 na celý den.

Gibraltar airport

Pokud se dále chystáte směrem na sever do Sevilli, můžete přečkat noc v tomto hotelu. Pěkný pokoj, základní snídaně v ceně a je to při cestě. Noc nás vyšla na 1400kč, ale levnější varianta se hledá těžko. 

3.den
Sevilla, Córdoba

Sevilla je hlavní město Andalusie a velmi častým cílem turistů na jihu Španělska. Stará a pro nás nejzajímavější část města se dá projít pěšky. Pokud se Vám nepodaří nikde zaparkovat auto jako nám, můžete využít toto parkoviště. Výhoda je, že je velmi blízko všemu, co chceme navštívit. 

Sevilla – co vidět?

Torre del Oro
Strážní věž z poloviny 13.století. Dříve sloužila jako vězení.


Catedral de Sevilla

Dominantní katedrála je dalším cílem našich kroků. Pokud byste rádi dovnitř, kupte si vstupenky přes internet tady. Na místě jsou obrovské fronty.


Plaza de España

Nádherné Sevillské náměstí plné historie a romantiky. Ve vodním kanále si můžete pronajmout loďku a kochat se z vodní hladiny. Sedět na lavičce a vychutnávat atmosféru, nebo se nechat povozit v kočáře. Atmosféra je úžasná a náměstí je mezi TOP co jsme viděli. 


Parque de María Luisa

Krásný park, který sousedí s náměstím. Jestli bude čas, pravděpodobně tu strávíte několik minut procházkou. Litovat nebudete!

My procházíme městem během necelých tří hodin a vyrážíme dál. Stojí za to tady ovšem i zůstat a věnovat místům delší dobu. Jen procházení spletitými uličkami zabere bezmála jedno odpoledne. 

Plaza de España

Po návštěvě hlavního města pokračujeme dál směrem na východ do města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO – Córdoba

Córdoba – co vidět

Córdoba je bývalým hlavním městem islámského emirátu. Je ovšem řeč o dobách kolem roku 700. Nyní je Córdoba kulturním centrem a je hojně navštěvována turisty. My jsme se po městě procházeli bez větších cílů, ale některá místa stojí za to zmínit.


Puente Romano de Córdoba

Pokud půjdete z centra města a přejdete tento most na druhou stranu, naskytne se vám velmi fotogenické místo na město. Je skvělé si tu sednout, užívat se ten pohled a nikam nespěchat. 


Mezquita de cordoba

Původně středověká mešita, která dnes slouží jako římskokatolická katedrála. Vstupné je 10euro, ale když dorazíte ráno kolem osmé hodiny, pouští zadarmo.


Plaza de la corredera

Zajímavé náměstí, kam se dostanete z jedné strany velkým a z druhé malým obloukem. Dříve tu probíhaly byčí zápasy.

Puente Romano de Córdoba

Córdoba je dalším historickým městem, a procházky tady mají pěknou atmosféru. Zvláště večerní procházky romantickými uličkami. Pokud přijedete do města autem, je výborné parkování a zadarmo na tomto parkovišti. I večer bylo místo.

4.den
El Torcal

Krásná příroda nedaleko Málagy. Turistika mezi skalisky s krásnými výhledy a kamzíky v okolí, to je El Torcal.
Od parkoviště máte na výběr dvě trasy, žlutou a zelenou (kratší). Na začátku treku je také informační stánek a restaurace, která přijde vhod po návratu. Terén není složitý a je vhodný i s menšími dětmi. 

 

Andalusie se nám zdá vhodná k projetí autem, ale má krásná města kde můžete strávit i více dní a přesouvat se veřejnou dopravou.

Autobusem – Co jsme zjistili, tak nejvíce rozšířenou a cenově dostupnou je společnost ALSA.  
Například spoj mezi (Málaga – Sevilla) jede necelé tři hodiny a stojí kolem 24euro.


Vlakem
– Cestování vlakem je pravděpodobně pohodlnější a rychlejší, ale i cenově méně výhodné. Monopol vlakové dopravy si drží státní společnost Renfe


Autem jsme projeli naše cíle za čtyři dny, ale někdo raději stráví čtyři dny na jednom místě a pozná ho více dopodrobna. Umíme si to představit také, jih Španělska je krásný a v létě je to skvělá dovolená u moře. Známým letoviskem je například Marbella. Má krásné pláže a leží nedaleko Málagy.
Z měst si pak můžete přidat třeba Granadu, která většinou nechybí na výčtu „co vidět“. My jsme ji ovšem vyměnili právě za El Torcal 🙂