Andalusie: Tipy co vidět a navštívit. Průvodce jihem Španělska

V tomto průvodci – Andalusie: Tipy co vidět a navštívit, Vám prozradíme všechna místa, která jsme v jižním Španělsku viděli a která si myslíme, že určitě stojí za návštěvu. 

Andalusie se táhne při pobřeží Středozemního moře a Atlantického oceánu. Nabízí nádherné přírodní scenérie, nespočet historických památek a typický jižanský temperament. Navštívili jsme Andalusii na čtyři dny a nyní se před svojí návštěvou můžete inspirovat naší cestou. 

Pokud hledáte odpovědi na otázky typu:

  • Co vidět v Andalusii
  • Kde bydlet
  • Jak v Andalusii cestovat a jaké jsou ceny
    Čtěte dál… 

Andalusie: Letenky a jízdenky

Nejprve se musíme na jih Španělska dostat a tím nejlepším způsobem je jednozačně letecká doprava.
Cena běžných letů z prahy se pohybuje kolem 3000kč. Akční letenky se ovšem objevují velmi často a dá se ušetřit klidně 50% ceny.
Za pokus také stojí hledat odlety z okolních zemí. Vídeň, Krakow nebo Mnichov často překvapí cenou.
Skvěle se letenky hledají například na azair.cz.

Pokud preferujete pozemní spojení do Španělska, tak například FlixBus jezdí z Prahy do Barcelony přibližně za 1900kč. Cesta ovšem trvá déle jak 24hodin a je s jedním přestupem.
Spojení přímo do Málagy neznáme, ale jestli jste někdy takové využili, budeme rádi, když se podelíte do komentáře.

 

Spojení mezi Prahou a Málagou je jednoznačně nejlepší letecky.
Nejlepší způsob dopravy mezi Prahou a Málagou je letecky.

Andalusie: Tipy co vidět a navštívit na jihu Španělska

Po příletu do Málagy jsme si hned na letišti pujčili auto a tím začal náš roadtrip.

Málaga je přístavním a druhým největším městem Andalusie.
Historie tu na nás dýchá ze všech stran a my jsme si udělali jeden den na projití toho, co nás láká nejvíc.

Andalusie – Málaga: Tipy co vidět a navštívit

Několik tipů a zajímavých míst v Andalusii najdeš v tomto videu

Gibralfaro viewpoint

Ideální místo pokud chcete mít výhled na přístav a dominantu města arénu pro býčí zápasy La Malagueta Bullring. Výšlap je nenáročný po hezké cestě, která vás kromě vyhlídek zavede až ke vstupu na Castillo Gibralfaro. Za vstup zaplatíte 3.50euro

Andalusie: Co vidět a navštívit? Gibralfaro viewpoint
Gibralfaro viewpoint

Teatro Romano de Málaga

Staré divadlo v historické části města, které připomíná Římskou přítomnost. Divadlo je vidět z ulice, nemusíte platit vstup a na místě bylo jen pár lidí.

Teatro Romano de Málaga
Teatro Romano de Málaga

Museo Casa Natal de Picasso

Pokud rádi malujete, nebo máte rádi malířské umění, navštivte Museum Pabla Piccasa. Jeho rodný dům najdete na náměstí Plaza de la Merced. My jsme uvnitř nebyli, ale i tak se nám náměstí líbí a navíc se dá levně najíst (pokud máte rádi Kebab) v A la TURCA Pizza kebab.
Větší museum pak najdete v Picasso Museum Málaga. Je nedaleko v neděli v podvečer je vstup zadarmo!

Museo Casa Natal de Picasso
Museo Casa Natal de Picasso

Catedral de la Encarnación de Málaga

Velkolepá katedrála jak z venku, tak zevnitř. Vstupné je 6euro a pokud máte tyto stavby rádi, nebudete litovat. Za 10euro se můžete podívat až na věž a mít krásný výhled na město. Katedrálu můžete obdivovat ale i ze spodu, dát si v její blízkosti kávičku a budete také spokojení. 

Andalusie: Tipy co vidět a navštívit? Třeba Catedral de la Encarnación de Málaga
Catedral de la Encarnación de Málaga

Málaga není tak hojně navštěvována jako třeba Barcelona a je to dobře. Stále si zachovává svojí autentičnost, lidé jsou zde příjemní a zabavíte se tu klidně i na více dní. Ať už budete trávit čas po památkách, návštěvou botanické zahrady nebo odpočívat na jedné z městských pláží.

Andalusie – Tipy jaká další města vidět a navštívit.

Ronda

Ronda se nachází přibližně 100km od Málagy a tak sem míříme ještě večer, ať si užijeme večerní atmosféru romantického města a zároveň vidíme jeho dominantu – tedy most spojující dvě části města.
Přímo ve městě můžete obdivovat několik zajímavých památek. Zajímavostí je, že zde pobýval například spisovatel Ernest Hamingway.

Ve městě je dost draho a odpovídá tomu především cena ubytování. Pokud jste autem, můžete přespat v něm a ideální místo je na plácku přímo pod mostem! 🙂 Parkuje tam několik aut se stejným úmyslem. Všude kolem je klid a ráno jste u cíle většiny turistů jako první.
Za bílého dne je velmi hezký výhled z Mirador de Aldehuela

Na Plaza del Socorro byla v roce 1918 poprvé spatřena andaluská vlajka.
A protože jih Španělska je spjat s koridou, mají jednu i tady a patří dokonce k nejstarším ve Španělsku. Jednou ročně se zde koná slavný býčí zápas Corrida Goyesca. Pro mírnější povahy je v aréně museum. 

Andalusie: Tipy co vidět a navštívit? Zajeďte si do města Ronda.
Ronda

Júzcar

Naším dalším cílem je šmoulí vesnička – Júzcar
Ano, úplně vše je tady modré. Domky, schody, lavičky…

Zajímavostí je, že po nátěru na modrou barvu v roce 2011, navštívilo vesnici dle odhadů 95 000 turistů během půl roku. Do té doby jí vidělo ani ne deset tisíc turistů ročně.
Přesto jsme na místě potkali jen málo lidí a jestli pojedete z Rondy, určitě se zastavte. Je to 24km.

Tipy co vidět a navštívit v Andalusii - Júzcar alias šmoulí vesnička
Júzcar

Gibraltar

Pokud chcete navštívit během jednoho dne dvě země a nebo se dostat ze Španělska do Velké Británie během pěti minut, navštivte Gibraltar.
Gibraltar je území spojeného království, ležící na jihu Pyrenejského poloostrova. Předpokládáme, že turisty sem táhne především Rock of Gibraltar, kde žije desítky opic makak. Pokud neplánujete cestu do střední či jižní Ameriky, Etiopie, Indie nebo Jihovýchodní Asie či Afriky, těžko je budete jinde v Evropě hledat. 

Až Vám budou na Rock of Gibraltar nutit transport za 18euro a nebo lanovku za 20euro, odmítněte běžte raději pěšky, pokud můžete. Cestou potkáte několik opic, máte na vše kolik chcete času a procházka s tak krásným výhledem na moře je nezapomenutelná. 
Rock of Gibraltar má několik vyhlídek a najdete nahoře i museum či houpací most. Cestou nahoru potkáte branku se závorou, kde si koupíte vstup za 7Euro. Vezměte si tam mapku, ať o nic nepřijdete

Mapa zajímavých bodů Rock of Gibraltar
Mapa Rock of Gibraltar

Zaujmout by Vás jistě mohla hlavní městská promenáda podél celé hory. Je zde plno restaurací, stánků, pouličních vystoupení a bují to zde životem. 
Pro fanoušky letectví je zajímavé tamní letiště, jehož runway protíná hlavní silniční tepnu a je označování za nejnebezpečnější letiště v Evropě.

Pokud se Vám nepodaří zaparkovat na žádném volném místě před hranicemi, můžete využít parkoviště Parking Santa Bárbara.  Cenově vychází na necelá 2eura na hodinu nebo 15 na celý den.

Letiště Gibraltar

Pokud se dále chystáte směrem na sever do Sevilli, můžete přečkat noc v tomto hotelu. Pěkný pokoj, základní snídaně v ceně a je to při cestě. Noc nás vyšla na 1400kč, ale levnější varianta se hledá těžko. 

Andalusie – Sevilla – Tipy co vidět a navštívit ve městě

Sevilla je hlavní město Andalusie a velmi častým cílem turistů na jihu Španělska. Stará a pro nás nejzajímavější část města se dá projít pěšky. Pokud se Vám nepodaří nikde zaparkovat auto jako nám, můžete využít toto parkoviště. Výhoda je, že je velmi blízko všemu, co chceme navštívit. 

Torre del Oro

Strážní věž z poloviny 13.století. Dříve sloužila jako vězení.

Torre del Oro
Torre del Oro

Catedral de Sevilla

Dominantní katedrála je dalším cílem našich kroků. Pokud byste rádi dovnitř, kupte si vstupenky přes internet tady. Na místě jsou obrovské fronty.

Catedral de Sevilla
Catedral de Sevilla

Plaza de España

Nádherné Sevillské náměstí plné historie a romantiky. Ve vodním kanále si můžete pronajmout loďku a kochat se z vodní hladiny. Sedět na lavičce a vychutnávat atmosféru, nebo se nechat povozit v kočáře. Atmosféra je úžasná a náměstí je mezi TOP co jsme viděli. 

Tipy co vidět a navštívit v Seville. Plaza de España
Plaza de España

Parque de María Luisa

Krásný park, který sousedí s náměstím. Jestli bude čas, pravděpodobně tu strávíte několik minut procházkou. Litovat nebudete!

My procházíme městem během necelých tří hodin a vyrážíme dál. Stojí za to tady ovšem i zůstat a věnovat místům delší dobu. Jen procházení spletitými uličkami zabere bezmála jedno odpoledne. 

Teď pokračujeme dál směrem na východ do města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO – Córdoba

Andalusie – Córdoba: Tipy co vidět a navštívit

Córdoba je bývalým hlavním městem islámského emirátu. Je ovšem řeč o dobách kolem roku 700. Nyní je Córdoba kulturním centrem a je hojně navštěvována turisty. My jsme se po městě procházeli bez větších cílů, ale některá místa stojí za to zmínit.

Puente Romano de Córdoba

Pokud půjdete z centra města a přejdete tento most na druhou stranu, naskytne se vám velmi fotogenické místo na město. Je skvělé si tu sednout, užívat se ten pohled a nikam nespěchat. 

Co vidět a navštívit v Córdoě. Most Puente Romano de Córdoba.
Puente Romano de Córdoba

Mezquita de cordoba

Původně středověká mešita, která dnes slouží jako římskokatolická katedrála. Vstupné je 10euro, ale když dorazíte ráno kolem osmé hodiny, pouští zadarmo.

Mezquita de cordoba
Mezquita de cordoba

Plaza de la corredera

Zajímavé náměstí, kam se dostanete z jedné strany velkým a z druhé malým obloukem. Dříve tu probíhaly byčí zápasy.

Tipy co navštívit ve městě Cordoba: Plaza de la corredera
Plaza de la corredera

Córdoba je dalším historickým městem, a procházky tady mají pěknou atmosféru. Zvláště večerní procházky romantickými uličkami. Pokud přijedete do města autem, je výborné parkování a zadarmo na tomto parkovišti. I večer bylo místo.

El Torcal

Krásná příroda nedaleko Málagy. Turistika mezi skalisky s krásnými výhledy a kamzíky v okolí, to je El Torcal.
Od parkoviště máte na výběr dvě trasy, žlutou a zelenou (kratší). Na začátku treku je také informační stánek a restaurace, která přijde vhod po návratu. Terén není složitý a je vhodný i s menšími dětmi. 

Andalusie: Doprava

Andalusie se nám zdá vhodná k projetí autem, ale má krásná města kde můžete strávit i více dní a přesouvat se veřejnou dopravou.

Autobusem

Co jsme zjistili, tak nejvíce rozšířenou a cenově dostupnou je společnost ALSA.  Na odkaze se můžete přímo zakoupit jízdenky.
Například spoj mezi (Málaga – Sevilla) jede necelé tři hodiny a stojí kolem 24euro.

Vlakem

Cestování vlakem je pravděpodobně pohodlnější a rychlejší, ale i cenově méně výhodné. Monopol vlakové dopravy si drží státní společnost Renfe. Na tomto odkazu lze sledovat jízdní řády i zakoupit jízdné.

Shrnutí

Autem jsme projeli naše cíle za čtyři dny, ale někdo raději stráví čtyři dny na jednom místě a pozná ho více dopodrobna. Umíme si to představit také, jih Španělska je krásný a v létě je to skvělá dovolená u moře. Známým letoviskem je například Marbella. Má krásné pláže a leží nedaleko Málagy.
Z měst si pak můžete přidat třeba Granadu, která většinou nechybí na výčtu „co vidět“. My jsme ji ovšem vyměnili právě za El Torcal 🙂

Andalusie: Tipy co vidět a navštívit také v našem pořadu

Vše co jsme v Andalusii viděli a navštívili my, jsme také shrnuli v našem komentovaném pořadu Marevatrip na Televizeseznam.
Odkaz přikládáme tady.
Když budete mít nějaké další tipy, které nejsou třeba tolik provařené, tak se s nimi podělte třeba do koentáře 🙂
Šťastnou cestu a užijte si výlety!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.