Moře – pěkně se očvachtejte, ale opatrně!

Máte rádi slanou vodu? Ten pocit, kdy vylézáte z moře a jste slaní jako brambůrek s mořskou solí? Pak se řadíte mezi milovníky moře stejně jako my! Vždycky, když někam jedeme, je možnost koupání jakousi přidanou hodnotou, prostě třešnička na dortu. Proto ve chvíli, kdy dorazíme na pláž, utíkáme do moře jako natěšení malí prcci. 
Ale ne vždy je moře jenom radost, sem tam Vám může dovolenou i pěkně osolit!

Utíkáme natěšení do moře
Utíkáme do moře

Mořský ježek

Jednou jsme ale tak nadšeně bez rozmyslu utíkali do moře, že jsme vůbec nedomysleli, že baletíme po velkých kamenech, na kterých je místní obyvatelstvo pěkně ježaté. Upřímně se divím, že ze čtyř nohou to odnesla pouze jedna. Zbylé tři nohy pak měly co dělat, aby popíchanou nohu dopravily k doktorce. Byla to Polka, která si užívala sluníčka v přímořské oblasti jiného státu než Polska. Hned, co zbystřila, že mluvíme slovanským jazykem, nešetřila příkazy v polštině o tom, jak zraněná noha několik dnů nesmí do moře vkročit. A když se Vám tento incident ještě ke všemu stane, jako nám, hned první den dovolené, smiřte ses tím, že budete z vody sledovat smutné psí oči (jako měl Mareček) a obvázanou nohu na pláži anebo ty oči s bodlinatou nohou budou Vaše.

Bodliny v patě po píchnutí mořských ježkem
Bodliny v patě

Jedovatá mořská záhada

Ještě provokativnější pak je, když si říkáte, že jste v cajku, když po dně chodíte v Karibiku v krásném písečku a nikoli po kamenech. Když v tom Vám uklouzne noha na něčem podivně slizkém, co posléze vystrčí jehlu ze svého šitíčka a pěkně Vám nabodne chodidlo. Musím uznat, že v tu chvíli jsem vypískla jako parní mašinka. Když krvácející nožku ošetřil místní barman (plavčík měl asi siestu), který nemluvil anglicky, snažila jsem se záhy od recepční zjistit, jestli tu v písku nežijí jedovatá stvoření. Rozhovor vypadal asi následovně:

Zraněná Evča:„V písku mě něco píchlo do nohy!“

Ochotnárecepční: „Tak to byl asi mravenec, ten jedovatý není!“

Konsternovaná Evča: „Ne ne, to bylo ve vodě, mravenci neumí plavat!“

Zmatená recepční: „Aha, ve vodě! Tak to byl mořský ježek!“

Rozčílená Evča:„Ale ti jsou na kamenech, toto se stalo v písku!“

Popletená recepční: „Tak pak teda nevím, ale jedovaté to nebylo!“

O nic moudřejší, co to na mě v tom písku číhalo, jsem se smířila s tím, že to nebylo jedovaté. Toto se uhodilo pro změnu poslední den dovolené, takže na letiště jsme pak v klidu došli.

Bodnutí do nohy od neznámé méřské ryby.
Bodnutí do nohy

Medůzy

Jindy jsme zase v klídku plavali mezi želvami a nepřipouštěli jsme si žádné ohrožení. V tom jsme na pláži narazili na varovnou ceduli: „Pozor! Hrozí nebezpečí požahání medúzou!“ Aby nás pořádně postrašili, nezapomněli připsat, že se jedná o VELMI bolestivé zranění. Co Vám budeme povídat, o setkání s medúzou jsme nestáli, když nám je cedulka představila jako nepřátelské průhledné želé, co nás chce požahat. Pak jsme do vody pro jistotu už nevlezli, ale nevadí, stejně jsme na druhý den měli odlétat, takže opět štěstí v neštěstí.

Varovná cedule medůzy v moři.
Medůzy v moři

Mořské hry

Vtipnou rybu, co na nás utočila a proháněla nás, jsme však potkali asi v půlce dovolené, když jsme se vydali vyzkoušet takovou tu srandovní trubičku, kterou funíte nad hladinou, i když hlavu máte pod vodou. Tato rybka si nás vždy vyhlédla a pak střemhlav prudce vyrazila přímo naproti! Věřte nevěřte, nevynořit se umí jen hrdina! V našem případě jsme to po několika náletech této útočící ryby, jak jsme si ji pojmenovali, riskli, nevynořili se a s údivem sledovali smělou rybu, jak míří na nás, ale asi deset centimetrů od hlavy prudce zahne. Možná si jen chtěla hrát, ale z našich šnorchlů se i tak ozývaly vyplašené výkřiky. Zní to skrz ně legračně, vyzkoušejte! Celý plavecký výlet završila ryba, která mě začala šťouchat do nohy a oždibovat ji poté, co jsem si ji na momentík a jemně odložila na korál. Plavala jsem pryč pak tak rychle, že bych možná vyhrála plavecké utkání.

Útočící mořská ryba.
Útočící ryba

Co z celého vyprávění plyne? Užívejte si moře na plno, skákejte ve vlnách, šnorchlujte a hrajte si s pískem jako na pískovišti, ale respektujte a mějte na paměti vždy to, že v moři nejste sami, ale je tam spousta živočichů, kteří si svoje teritorium chrání! 🙂 

PS: Boty do vody se osvědčily jako věrný pomocník!Cestopisný magazín Marevatrip najdete na Televizeseznam.cz/porad/marevatrip

Pokud raději čtete, všechny naše cestopisy jsou tady.

Budeme moc rádi za sledování na našich sociálních sítích Marevatrip🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.